Tijdens de viering van vorig jaar nam Frits Westerkamp voor de laatste keer de rol van voorzitter op zich. In mei werd hij tijdens de algemene ledenvergadering officieel uitgezwaaid. Tijdens de ALV nam Marit Mulder de voorzittersrol op zich, met de intentie deze tijdelijk te vervullen totdat er een nieuwe voorzitter gevonden zou worden.
We zijn blij jullie te kunnen melden dat er een beoogd nieuwe voorzitter is gevonden: Nils van Heijst. Nils zal dit jaar meelopen binnen het bestuur om ervaring op te doen en zal tijdens de algemene ledenvergadering van 2026 officieel worden voorgedragen als voorzitter.
Om Nils alvast beter te leren kennen, gingen we met hem in gesprek. In onderstaand interview vertelt hij meer over zichzelf, zijn band met Alkmaar en zijn ideeën voor de toekomst van de 8 October Vereeniging.
Kun je iets vertellen over jezelf? Wie bent je, wat doe je in het dagelijks leven en wat betekent Alkmaar voor je?
Ik ben Nils van Heijst en woon sinds mijn twintigste in Alkmaar. Eerst lange tijd in het hart van de stad en sinds tien jaar daar vlakbij. Alkmaar is in al die jaren echt mijn stad geworden. Ik heb de stad zien groeien en ontwikkelen. De stad leeft, er zijn veel activiteiten en ik zie veel betrokkenheid. Zelf heb ik bijna 25 jaar mogen bijdragen aan het onderwijs in Alkmaar. Eerst als leerkracht en later als directeur van verschillende basisscholen in de stad. Ik heb in veel wijken mogen werken en heb daardoor denk ik een goed beeld van de stad en de mensen die hier wonen. De afgelopen jaren werk ik als schoolbestuurder. Dat heb ik gedaan in Den Helder en dat doe ik nu in Amsterdam. Het voelt goed om te mogen bijdragen aan goed onderwijs in een stad.
Wat dacht je toen je werd gevraagd voor het voorzitterschap – meteen enthousiast of toch even slikken?
Ik was allereerst verrast. Ik ken de vereniging al heel lang. Door mijn werk in het onderwijs in Alkmaar kende ik de activiteiten en de waarde daarvan. Jarenlang hebben ook onze eigen kinderen eraan deelgenomen. En op 7 oktober sta ik ‘s avonds altijd zelf in de feesttent op het Ritsevoort. Toen ik werd gevraagd om voorzitter te worden voelde ik mij vooral ook vereerd. Ik vind het belangrijk om een maatschappelijke bijdrage te leveren. Om dat te kunnen doen bij een vrijwilligersvereniging die ook echt impact maakt in Alkmaar is dan heel fijn. Om dat te mogen doen als voorzitter voelt als een voorrecht.
Welke traditie of onderdeel van de viering van Alkmaar Ontzet spreekt je persoonlijk het meest aan?
8 Oktober is voor mij op zichzelf al een aansprekende dag. Omdat de Alkmaarse scholen vrij zijn en de rest van Nederland niet, voelt deze dag altijd extra bijzonder. Dat in de stad verschillende dingen te doen zijn maakt het feestelijk. In het bijzonder heb ik altijd veel plezier gehad aan de lampionnenoptocht. Dit is echt een activiteit voor alle Alkmaarders. Kinderen kijken er naar uit om mee te lopen. Ouders en familie staan trots langs de kant en veel Alkmaarders komen er naar kijken. Ik heb als leerkracht en als ouder meegelopen, maar ben ook later altijd in de stad gaan kijken. Je ziet veel bekenden en de stad is gezellig.
Wat hoop je de komende jaren als voorzitter te bereiken of te versterken binnen de vereniging en in de stad?
Dat er een sterke vereniging staat, met mooie activiteiten, is te danken aan al die vrijwilligers, sponsors en leden. En door de goede samenwerking met lokale partijen en de gemeente. Maar ook aan een goed bestuur. De groep bestuursleden leveren kwaliteit en zijn erg betrokken. De vereniging is ook altijd geleid door betekenisvolle voorzitters. Ook de huidige (interim) voorzitter is belangrijk voor de vereniging. Ik hoop dat ook te kunnen zijn en de kwaliteit van de organisatie en de samenwerking binnen de stad voort te zetten en waar nodig te versterken.
De 8 October Vereeniging staat voor ‘herdenken’ en ‘vieren’. Maar ook voor ‘verbinden’. Ik hoop dat het ons lukt om met onze activiteiten nog meer bij te dragen aan een sterke gemeenschap in Alkmaar. Waar iedereen zich aan verbonden voelt. Een sterke samenleving ontstaat niet vanzelf. Daar moet je actief aan bijdragen. De 8 October Vereeniging kan dat en als voorzitter wil ik mij daarvoor inzetten.
Stel: Je mag alle Alkmaarders één boodschap meegeven voor 8 oktober – wat zou dat zijn?
‘Leven kun je niet alleen’.
Sta op 8 oktober even stil bij wat je hebt. Koester je geluk van gezin en vrienden. Maar ook de mogelijkheid om in vrijheid te kunnen leven. Het zijn dagelijkse vanzelfsprekendheden. Het is goed om in elk geval één keer per jaar daar bij stil te staan hoe dat komt en je af te vragen hoe jij hier aan bijdraagt. Het liefst natuurlijk op feestelijke wijze: met de activiteiten van de 8 October Vereeniging.